İZMİT SEKA DEVLET HASTANESİ'NDE DARP EDİLEN MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ, YETKİLİLERİ BİRKEZ DAHA ÖNLEM ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ!!!

İZMİT SEKA DEVLET HASTANESİ'NDE DARP EDİLEN MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ, YETKİLİLERİ BİRKEZ DAHA ÖNLEM ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ!!!

 

İZMİT SEKA DEVLET HASTANESİ'NDE DARP EDİLEN MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ, YETKİLİLERİ BİRKEZ DAHA ÖNLEM ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

 

Sayın basın mensupları,sayın meslektaşlarımız ve değerli hastalarımız

Maalesef son günlerde toplumun  her kesiminde artan şiddet olayları ; sağlık çalışanları ve doktorlara yönelik olarak da artış göstermektedir.

Dün de hastanemiz doktorlarından Dr. İsmail Korkut görevi başında hastası tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmış;  beyaz kod verilmiştir. Doktor arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken her seferinde bu son olur ümidiyle bu açıklamalarla karşınızdayız.Biz doktorlar hastalarımızın canı için çalışırken kendi can güvenliğimizden endişe duyuyoruz.

Sağlık sistemimizdeki her türlü aksaklıktan hastasının başına gelen olumsuz her durumdan doktoru sorumlu tutup kendince hakkını yasal yollardan değilde şiddete başvuranlardan şikayetçiyiz .Unutulmamalıdır ki!sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan, hakaret ve tehdit edilen doktor;sizin ve ya yakınınızın,komşunuzun hayatını kurtarmış ya da kurtaracaktır.

Hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef almış şiddet olaylarının arkasında;aşırı hasta yükü,hasta başına ayrılan sürenin kısalığı, sosyoekonomik nedenler, sistemdeki aksaklıkların suçlusu olarak doktoru gösteren bir kesim  vardır. Tüm bu nedenler ve şiddet olayları biz doktorların çalışma motivasyonunu bozmaktadır.Ve unutulmamalıdır ki sağlık çalışanına yapılan şiddet diğer hastaların sağlık hizmeti almasını engellemektedir.

Hastalarımız ve yakınlarından sabır,hoşgörü,anlayış ve çalışma disiplinimize saygı göstermelerini bekliyoruz.  Şikayetiniz varsa idari ve yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz.

Bu olayın bir son olmasını tekrarının yaşanmaması için tüm sorumluları göreve davet ediyor , hastanelerde güvenlik önlemlerinin artırılması ,Sağlık Bakanlığı’nın hastalarımızı hastane içindeki işleyişler ; hekimlerine ve sağlık çalışanlarına hoşgörülü ve anlayışlı olmaları konusunda kamu spotları ile bilgilendirmenin yapılmasını ;gerekli önlemlerin alınıp ;cezai yaptırımların getirilmesini ; kanuni düzenlemelerin hızlı bir şekilde yapılmasını;görevi başında  sözlü ve fiziki olarak şiddet gösterenlerin ;  caydırıcılığı olması açısından tutuklu yargılanmalarını ;Sağlıkta Şiddet yasasının kabulünü ve uygulanmasını  yetkililerden ve siyasetçilerden talep ediyoruz. Toplumumuzun vicdanına ve sağ duyusuna güvenip sağlıklı , güvenliortamlarda sağlığınız için huzurlu ve mutlu çalışabilmemiz, mesleğimizin zorlukları ve çalışma koşullarımız göz önüne alınarak bizlere yardımcı olunmasını,haklarımızın korunmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla ...

 

KOCAELİ TABİP ODASI

10.08.2018